שטיינמץ עמינח בכלכליסט: "מסחר אונליין מערב היבטים של מיסוי בינלאומי"

מיסוי בינלאומי אונליין

בבלאק פריידי האחרון בישראל, שנמשך רק כמה שעות ביום שישי, גיהצו הישראלים שלושת-רבעי מיליארד שקלים. לפי נתוני שב"א, מדובר ב-12,500 עסקאות בדקה בפריים-טיים של חגיגת הקניות. טרם נחשפו הנתונים לגבי חלוקת העסקאות בין השוק המקוון לבין החנויות הפיזיות והקניונים, אולם סביר שכמו בכל שנה, התחזקו המכירות המקוונות על חשבון עולם הקמעונאות הפיזי. בארה"ב, בערים רבות דווח על קניונים ריקים אפילו בבלאק פריידי, ומגמות שמתחילות בארה"ב, מגיעות באופן ודאי לישראל.

המצב ברור: קניות עוברות לעולם המקוון. בני דור ה-Z כנראה לא יטרחו להגיע לקניון בשנות ה-20 וה-30 לחייהם. הסוחרים הישראלים מפנימים את המגמה כמובן: ישראלים רבים מפתחים עסקי מסחר מקוונים באיביי (eBay), שופיפיי (Shopify), אטסי (Etsy), אמאזון (Amazon) ופלטפורמות נוספות. מדובר בעיסוק שיכול לשמש כמקור נהדר להכנסה צדדית, אולם גם כעבודה במשרה מלאה ולמעלה מכך, שהרי היקף המסחר המקוון הולך וגדל. לפי רואי החשבון בפירמת שטיינמץ עמינח ושות', שכתבו לכלכליסט מאמר בנושא, למרות שמסחר מקוון נראה על פניו כעסק נוח שאפשר לעשות אותו מהבית בפיג'מה, בפועל הוא כרוך בענייני מס מורכבים, הדורשים התמקצעות רבה.

יותר מורכב מניהול חנות פיזית

בניגוד לניהול חנות "רגילה", ניהול חנות מקוונת כרוך בהיבטי מסחר בינלאומיים. אם מדובר בסוחר בחנות פיזית, מובן שהוא צריך לפתוח תיק במע"מ ומס הכנסה, סוחרים מקוונים לא תמיד מבינים זאת, וכאן בדיוק הבעיה. מבחינת המס, מדובר בעסק מורכב יותר, שהרי הלקוחות הם מחו"ל. המכירות נעשות ללקוחות מכל הגלובוס, ובמיוחד ללקוחות מארה"ב. כאשר מוכרים מוצר או שירות למדינה אחרת, צריך לדעת מה משטר המס שחל באותו מקום, ואם יש אמנת מס לישראל עם אותה מדינה, ולהכיר את אמנת המס כמובן. לפי שטיינמץ עמינח, אם מוכר מישראל מבצע דרופשיפינג ללקוח מארה"ב, אזי למרות שאין פעילות עסקית בארה"ב כביכול, המוצר ייחשב כמוצר שנמכר בתוך ארה"ב, ובמצב כזה, המוכר הישראלי צריך לשלם את המיסים על הרווח קודם כל בארה"ב (ואז, רק אם נותר הפרש, לשלם אותם בישראל).

מורכבות נוספת, אומרים בשטיינמץ עמינח, הוא הנושא של אחריות משפטית. המוכרים הישראלים מייצאים בעצם מוצר לחו"ל. נניח שאחד המוצרים הללו גורמים לנזק גוף. במצב כזה, הניזוק יכול לתבוע את השולח, אפילו שהוא בישראל (יכול להגיש את התביעה בישראל לפי כללי המשפט הבינלאומי הפרטי). ארה"ב ידועה בתביעות הנזיקין הרבות שממהרים להגיש בה בכל מצב, והוצאות משפט שם הן אסטרונומיות. משום כך, מומלץ לפתוח חברה באחריות מוגבלת כאשר מייצאים מוצרים לחו"ל, עם דגש על ארה"ב.

 

 

Rate this post

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*