משרד שטיינמץ עמינח: “רשות המיסים מפרשת את החוק לעידוד השקעות הון באופן שגוי”

מהו החוק לעידוד השקעות הון? מדובר בחוק ותיק אשר מטרתו לעודד השקעות במדינת ישראל על ידי מתן תמריצים שונים לחברות שונות על מנת שיבחרו להשקיע בישראל. כמו כן, החוק מתמרץ חברות להשקיע בנגב והגליל במקום במרכז. חברות רבות בארץ נהנות מהטבות מס בזכות החוק בין אם בקבלת מעניקים שונים, ובין אם הן זכאויות לניכוי פחת מואץ וכן מדרגות מס הכנסה טובות יותר.

לאחרונה התפרסם בגלובס מקרה מיוחד אשר ניצב בפני רשות המיסים: מה קורה כאשר חברה הנהנית מתמריצים לפי החוק לעידוד השקעות הון, ובעלי המניות בחברה מכרו את מניותיהם בחברה, אך מבקשים ליהנות מהטבות המס המנויות בחוק ברמת היחיד. לפי משרד שטיינמץ עמינח, אותו מקרה ספציפית עסק במקרה נישתי יחסית, ועסק גם בסוגיה מיוחדת של שינוי הוראה של רשות המיסים בצורה רטרואקטיבית. המקרה עוד ממתין להכרעת בית המשפט העליון, אולם שווה לדון מה גורלה של עסקת מכירת מניות בחברה המצויה במצב זה.

כאשר היצואן מוכר את התוצרת שלו במהלך העסקים הרגיל, או שסטארט-אפ מוכר את הטובין שלו, עמדת רשות המיסים היא שיש הטבות מכוח החוק לעידוד השקעות הון. לעומת זאת, אם נמכרות מניות החברה (“עשתה אקזיט”), לפי התפיסה של רשות המיסים, אין הטבות מכוח החוק לעידוד השקעות הון. לפי משרד שטיינמץ עמינח, במצב כזה, נוצר מצב מעוות, לפיו שווה לבעלי מניות בחברה לרוקן אותה מנכסים, בטרם יימכרו את המניות בחברה, כאשר על מכירת הנכסים הם יוכלו לקבל את הטבות המס מכוח החוק, ואילו מכירת המניות בחברה במצב זה תהפוך לחסרת משמעות.

לפי משרד שטיינמץ עמינח, נראה כי כוונתו המקורית של החוקק הייתה שלא ליוצר הבחנה בין מכירת המניות בחברה, לבין מכירה רק של כל הסחורה בחברה. למחוקק לא אמור לשנות אם מוכרים את החברה, או קודם כל מרוקנים אותה מכל שווי נכסיה ואז מוכרים אותה.  ניתן למצוא תימוכין לטענה זו בחוק לעידוד השקעות הון למפעל טכנולוגי מועדף, שם ניתנת במפורש הטבת מס כאשר נעשית מכירה של קניין רוחני של החברה. אמנם לא מדובר במכירת מניות אלא רק קניין רוחני של חברה, אולם הכיוון ברור, ונראה כי מוטב היה שרשות המיסים תבצע היקש לגבי החוק לעידוד השקעות הון.

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*